Még soha nem látott jelenet: ritka óriáscápákat filmeztek le együtt
Az óriásszájú óriásszájú cápa (Megachasma pelagios) a világ egyik legnagyobb hala, mégis nagyon ritkán lehet őket megközelíteni. Olyan pedig még sosem fordult elő, hogy együtt láttak volna két egyedet.
Ez a cápa faj biológiájáról és élettörténetéről keveset tudunk, mivel szinte megközelíthetetlen. A feljegyzések szerint 1976 óta összesen csak 273 megfigyelés történt.
Még soha nem fordult elő, hogy két óriásszájú cápa együtt mutatkozzon, egészen mostanáig.
Today’s fish is the Megamouth Shark (Megachasma pelagios)! They’re the smallest of the filter-feeding sharks and extremely rare. They have a white band inside their upper lip which is highly reflective, but its purpose is not known!
📸Biosphoto, Toru Yamanaka, Zola Chen pic.twitter.com/fXLZIQ9RQu— Gabriella Commisso (@gabbysfishes) January 5, 2022
Japanese fishermen are surprised to find a rare deep-sea megamouth shark in their nets.
At a glance: https://t.co/xL7cGembgp pic.twitter.com/dQzoPgwvmw— NHK WORLD News (@NHKWORLD_News) June 12, 2020
Óriásszájú cápák együtt
Bár a videó csak most került nyilvánosságra, de az eset 2022. szeptember 11-én a kaliforniai San Diego partjainál (USA) történt. Korábban csak öt szabadon úszó megamouth cápáról érkezett jelentés, tehát nem halászati járulékos fogásként vagy partra vetve, és ez az esemény az első alkalom, hogy két ilyen óceáni óriást együtt láttak, írja az IFL Science tudományos hírportál.
A halászok rövid videókat készítettek a találkozásról, és a közösségi médián keresztül az észlelést továbbították a tudósoknak, akik elemezték a videókat és interjút készítettek a hajón tartózkodó emberekkel.
Amikor először észlelték őket, a két cápa a felszínen mintegy 45-60 méterre volt a halászhajótól, és úgy tűnt, hogy a nagyobbik, körülbelül 4,6 méteres cápa köröz a kisebbik, 3,7 méteres cápa körül. A kisebbik cápa, amelyet hímként azonosítottak, a hajó közeledtével a víz alatt mélyebben körözött, majd a nagyobbik cápát (neme ismeretlen) egy másik mélységben a hajó felé követte. Nem féltek sem a hajótól, sem az emberektől.
Miért voltak együtt az óriásszájú cápák?
A kutatócsoport két elméletet állítottak fel, hogy miért volt együtt a két nagyszájú cápa ez idő alatt.
- a cápákat együtt figyelték meg a táplálékszerzés során. Bár a óriásszájú cápák táplálkozásáról keveset tudunk, úgy vélik, hogy szűrő táplálkozók, amelyek főként krillt, tintahalat és más zselés szervezeteket is fogyasztanak. Bár a filmező emberek nem láttak táplálkozási viselkedést, a halászhajó megjelenése megzavarhatta a cápákat. A halászhajón tartózkodó emberek a holdhal (mola mola) és a zselatinos élőlények bőségéről is beszámoltak. A mola és az óriásszájú cápa gyakran együtt szerepeltek a halászati járulékos fogásokról szóló jelentésekben, és mindkettő zselatinos szervezetekkel táplálkozik.
- egy másik elmélet szerint a óriásszájú cápák udvarlásban vettek részt. A kutatók szerint a hím cápának a nagyobb cápához való vonszoló viselkedése hasonló a más cápafajoknál megfigyelhető udvarlási viselkedéshez. A hajóval való találkozás során nem történt párzási kísérlet, de ez nem lehet kizáró ok, hiszen különösen a szűrővel táplálkozó cápa fajok párzási megfigyelései rendkívül ritkák.
Végeredményben a kutatók a videófelvételek és a korábbi meglátások alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a két cápa nagy valószínűséggel a párzást megelőző viselkedést tanúsították.
A tanulmányt az Environmental Biology of Fishes című folyóiratban tették közzé.
- Ez is érdekes lehet: Egészben lenyelte egy nagy fehér cápa, hihetetlen, de él
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották